Miloslav Švandrlík byl český spisovatel, scenárista a komik. Drtivá většina jeho tvorby má humoristickou až satirickou formu. Pravděpodobně i proto se stal v Česku po roce 1989 jedním z nejčtenějších českých autorů. Nejúspěšnějším dílem Miloslava Švandrlíka jsou bezpochyby Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, k jehož napsání se inspiroval osobními zážitky. Satirický román, v němž autor vtipně zlehčoval ne příliš šťastné období komunistického režimu. Někteří lidé tehdy získali cejch politicky nespolehlivých a následně byli odesláni na převýchovu do Pomocných technických praporů. Právě ve vojenském prostředí se příběh Černých baronů odehrává. Román poprvé vyšel už v roce 1969, přičemž publikace druhého vydání byla režimem zakázána. Příběh si však čtenáři natolik oblíbili, že navzdory cenzuře se šířil samizdatově. Další oficiální vydání populárního románu spatřilo světlo světa v roce 1990 a dva roky na to se stala kniha dokonce námětem ke stejnojmennému filmu. Kromě psaní prózy spolupracoval autor s mnoha českými časopisy. Pravidelně přispíval humornými povídkami a vtipy do časopisu Dikobraz. Švandrlík se činil také v dalších literárních žánrech a napsal například hororový román Draculův švagr, ale i prózu pro děti, z níž oblíbenou četbou mladších čtenářů je kniha Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka. Některé knihy autor vydal pod pseudonymem Roman Kefalín.
Miloslav Švandrlík se narodil 10. srpna 1932 v Praze. Jeho rodiče byly ochotníci a věnovali se divadlu.
Miloslav Švandrlík, ačkoliv se stal úspěšným autorem, učení v krvi zřejmě neměl. V mládí, když se rozhodl jít učit po základní škole na instalatéra, obor nedokončil. Maturitu získal díky kurzu, který byl určen pro dělnickou sortu lidí a následné studium na DAMU zanechal po dvou letech.
Miloslav Švandrlík se do čtenářských srdcí zapsal především svými humornými příběhy a vtipy. Za svůj život napsal přes 25 tisíc anekdot, 30 knih a nespočet příběhů, díky čemuž se stal jedním z nejplodnějších českých spisovatelů. Miloslav Švandrlík zemřel 26. října 2010. Bylo mu 77 let.
„Dětství je zadarmo, k senilitě se musíme tvrdě dopracovat.“ – Miloslav Švandrlík