Jack London, vlastním jménem John Griffith Chaney, byl jedním z nejčtenějších amerických spisovatelů, novinář a dobrodruh. Jako romanopisec se proslavil dobrodružnými knihami z prostředí krásné Aljašky, a také mořeplaveckými povídkami. Sám autor žil velmi dobrodružný život. Při práci v továrně zatoužil po dobrodružství a nějaký čas se živil jako nelegální lovec ústřic. Pirátství a zkušenosti z moře z něj udělali pijáka. Touha po alkoholu Jacka bohužel ovládala až do jeho smrti. O své neřesti napsal dokonce knihu Démon alkohol. Po několikaměsíční pirátské jízdě se London přidal na lepší stranu a sloužil u rybářské stráže. Později se plavil také v Pacifiku, kolem Japonského pobřeží. Spojené státy procestoval jako tulák a černý pasažér v nákladních vlacích. Talent na psaní měl však London v krvi. První příběh publikoval v roce 1893, kdy zaslal do literární soutěže v časopise Morning Call svou povídku o mořeplavecké cestě v Pacifiku , kterou nazval Tajfun u japonského pobřeží. Ačkoliv měl pouze základní vzdělání soutěž vyhrál, porazil účastníky vysokoškoláky a získal svůj první honorář za psaní. Vypukla zlatá horečka a London odjel hledat štěstí do severní Kanady. Když se Jackovi sen o zbohatnutí na Klondiku rozplynul, vrátil se do Kalifornie a rozhodl se stát skutečným spisovatelem. Díky dobrodružnému životu na moři i Aljašce měl o čem psát, a když mu bylo 27 let vydal jeden ze svých nejlepších románů Volání divočiny, který se stal okamžitě trhákem v celosvětovém měřítku. Autor napsal i další velmi úspěšné dobrodružné romány, například Bílý tesák či Mořský vlk. Svůj život London promítl v knize Martin Eden, která sice vypráví dobrodružný příběh, ale při psaní se Jack inspiroval především svými životními zkušenostmi. Díky své tvorbě se stal Jack London nejlépe placeným americkým spisovatelem své doby.
Jack London se narodil 12. ledna 1876 v San Franciscu a vyrůstal se svou matkou, později i nevlastním otcem, který byl veteránem občanské války, a jehož příjmení nakonec i převzal. Vlastní otec William Chaney Jacka nikdy nepřijal. Už od dětství miloval Jack dobrodružné knížky, kterých přečetl nespočet, než je začal sám psát. V každé volné chvilce seděl Jack v knihovně a nasával příběhy svých oblíbených spisovatelů.
V ranném věku Jacka studium příliš nezajímalo. Toužil především po dobrodružství, což dokazuje i fakt, že se již od útlého mládí místo učení podílel na chodu celé rodiny. Tvrdě pracoval v továrně a stal se ústřicovým pirátem. O studiu začal snít až později, když si uvědomil, že pirátství a dobrodružný život mu úspěch nezajistí. Studovat začal Jack až v 19 letech, nakonec školu nedokončil kvůli zlaté horečce na Klondiku.
Jack London byl nejen jedním z nejslavnějších amerických spisovatelů, ale také dobrodruh, který čtenáře vtáhl do prostředí divoké přírody a byl otevřeným socialistou. Jack London zemřel 22. listopadu 1916 v Glen Ellen. Bylo mu pouhých 40 let.
„Když jdeš do boje, usmívej se. Mrtví, kteří se neusmívají, jsou strašně oškliví.“ – Jack London