Božena Němcová se stala jednou z prvních nejznámějších autorek české literatury. Svou kariéru literátky začínala už za bachovského absolutismu, v období, kdy převládalo udavačství a strach. Ani pro Boženu to nebyla jednoduchá doba a proslula kromě svého spisovatelského umění také svou neústupnou obhajobou českého národa a nezávislostí. Ačkoliv osud Boženě Němcové kladl do života spoustu překážek, například úmrtí prvorozeného syna, nešťastné manželství i chudobu, psaní se nikdy nevzdala. V roce 1842, když se rodina přistěhovala do Prahy, se začala Božena v české literatuře angažovat více. V literatuře už sice v té době měla přehled, ale do té doby jen v německé. Mezi její první české publikace patří básně Slavné ráno, nebo Ženám českým. Autorka psala v různých literárních žánrech a z části její tvorbou byly také povídky, které vydávala pouze v novinách, nebo v kalendářích. Známou z nich byla například povídka Divá Bára. Nikdy nevyšly v knižní podobě. Její psanou a samostatně publikovanou prvotinou byly České národní báchorky a pověsti, jejichž první svazek vydala v roce 1845. Svazky obsahují známé lidové pohádky, jako například Sedmero Krkavců, O perníkové chaloupce, nebo O Smolíčkovi. Celosvětově proslulým a nejvýznamnějším dílem Boženy Němcové je bezpochyby Babička. Dílo, které vypráví o lidových zvycích a je zároveň vzpomínkou na autorčino mládí. S psaním příběhu začala Božena po smrti syna Hynka a nepřestala psát, ani když ji sužovala vážná nemoc. Kniha sklidila takový úspěch, že byla přeložena do 31 jazyků. Babička se dočkala i filmového zpracování. První film vyšel v roce 1921. Na seznamu Boženiny tvorby je také několik obrazových cestopisů, ve kterých vypráví své zážitky z cest po Slovensku a Uherském království.
Traduje se, že se Božena Němcová narodila 4. února 1920 na vídeňském předměstí Alservorstadt, jako Barbora Novotná a nemanželské dítě. Později získala Božena příjmení Panklová, protože se její matka Terezie Novotná provdala za Johana Pankla. Přesná fakta ale doposud potvrzená zatím nejsou. Existují však i další teorie o původu Boženy Němcové. Z Rakouska se rodina přestěhovala do českých Ratibořic, kde všichni žili společně i s babičkou. Právě babička na Boženu měla obrovský vliv.
Udává se, že Božena Němcová studovala v České Skalici v letech 1824-1830. Tyto roky studia ale nesouhlasí s jejím údajným rokem narození. Rodiče našli Barboře o 15 let staršího ženicha Josefa Němce, finančního úředníka. Provdala se brzy, v jejích 17 letech.
Božena Němcová stála po boku největších českých literátů, kteří se podíleli na obnovení české literatury po Českém národním obrození. Porodila čtyři děti a vedla bohatý milostný život. Měla srdce vlastenky. Na sklonku života Boženu trápila vážná nemoc i vyčerpání. Zemřela 21. ledna 1862. Bylo jí pouhých 41 let.
„Dobrá hospodyně má pro pírko i přes plot skočit.“ Božena Němcová (z knihy Babička)