Ernest Thompson Seton byl anglický spisovatel, esejista, přírodovědec a ilustrátor. Během svého života se ale tento milovník divoké přírody věnoval nejrůznějším koníčkům a profesím. Od malička se zajímal o stavařinu, a proto si postavil teprve ve svých 12 letech malý dům v Kanadské divočině, do kterého utíkal problémům reálného světa. Jako dítě rád pozoroval divokou zvěř a ptáky. Zajímal se o domorodá etnika a svou druhou rodinu si našel v indiánském kmeni, kterou poprvé potkal v kanadské provincii Manitoba, kam se odebral za svým bratrem, když dosáhl dospělosti. Právě Indiáni naučili mladého Ernesta lovit a pohybovat se v nespoutané přírodě. Protože se autor vždy zajímal o faunu a flóru, publikoval v roce 1886 svou literární prvotinu Savci Manitoby a o 4 roky později také Ptáci Manitoby. Ve stejném období si poprvé pohrával s myšlenkou, která spočívala v založení zcela nového zálesáckého hnutí, Woodcraftu. Lesní dovednosti a přežití v divočině, přesně tak by se dal popsat woodcrafterský program Ernesta Thompsona Setona. Poprvé jej aplikoval na partičce nezbedných chlapců, kteří bez svolení okupovali jeho pozemky. Ti jej s velkým zájmem přijali a o pozitivní zkušenost se Seton díky svým literárním dovednostem podělil v ženském časopisu, ve kterém o nové organizaci publikoval několik edukačních článků. Poměrně rychle se začal Woodcraft šířit dál do světa a získal si své nadšence. Jako spisovatel se Ernest proslavil zejména knihami o přírodě a dobrodružnými knihami pro mládež. Napsal skvělou učebnici Kniha lesní moudrosti, která by rozhodně měla mít své místo v knihovně každého správného zálesáka, ale ve své bibliografii má autor také spoustu knih pro děti a mládež, mezi něž patří například Rolf zálesák.
Ernest se narodil jako osmý z deseti sourozenců 14. srpna 1860 ve skotském městě South Shields. Jeho otec pracoval v obchodním průmyslu a nad Ernestem držel přísnou ruku. S rodinou se přestěhovali do Kanady když mu bylo 5 let a většinu dětství strávil v Torontu.
Ernest studoval nejprve v Londýně malířství na Královské akademii. Když se vydal do Manitoby rozhodl se rozšířit si vědomosti v zoologii a zkoumal také ptactvo.
Ernest Thompson Seton, milovník přírody, zakladatel Woodcraftu a přírodovědec dokázal předat veřejnosti své znalosti z divočiny prostřednictvím nejrůznějších příběhů. Celý život bojoval za indiánské kmeny a zvířata, která byla na pokraji vyhynutí. Za svou tvorbu a činnost získal několik významných ocenění. Ernest Thompson Seton zemřel 23. října 1946 v Novém Mexiku. Bylo mu 86 let.
„Odvaha není, že se nebojíš. Odvaha je, že jdeš dál, i když se bojíš.“ – Ernest Thompson Seton