Miroslav Plzák byl autorem mnoha publikací, v nichž se zabýval primárně manželskými vztahy, a také byl váženým psychiatrem a sexuologem. Po studiu na gymnáziu byl během války nuceně nasazen k práci v továrně, ale jeho snem bylo vystudovat lékařství. Přání se mu nakonec splnilo po válce. Už při studiích na fakultě si oblíbil psychiatrii. Po škole však musel sloužit zprvu jako vojenský lékař, protože byl Miroslav Plzák v tehdejším období označen za politicky nespolehlivého. K lepší praxi se dostal až v roce 1959. Od té doby působil na psychiatrické klinice UK. Zde se stal po čtyřech letech svého působení dokonce primářem. Plzák byl spoluzakladatelem Linky důvěry, která měla za úkol snížit počet sebevražd. K jejímu založení se inspiroval po vzoru Velké Británie. Na linku se obraceli nejčastěji lidé, kteří zažívali nějakou partnerskou krizi. A byly to právě záznamy z Linky důvěry, které Plzáka nasměrovaly k vytvoření zcela nového a specializovaného psychiatrického oboru, matrimoniologii, který se zabývá primárně manželskými vztahy. Na toto téma napsal Miroslav Plzák přes 70 knih. Manželskými vztahy se zabývá například v knize Manželské judo, v níž se snaží partnerům vtipně poradit, jak v manželství přežít bez újmy. V knize Manželská tonutí naopak radí, jak už pokažený vztah zachránit. Kromě knih napsal i několik divadelních her a na veřejnosti proslul také svou radou nevěrným partnerům: „Zatloukat, zatloukat, zatloukat.“. Tu však podle jeho pozdějšího vyjádření nikdy nevyslovil.
Dětství
Miroslav Plzák se narodil 25. srpna 1925 ve Středočeském Libušíně. Své dětství ale prožil s rodinou v Praze. Se svým otcem úplně kladný vztah Plzák neměl. Otec mu totiž podle jeho slov často rozkazoval.
Miroslav Plzák byl dobrým žákem a měl hezké známky. Studoval na gymnáziu, ale vzhledem k tehdejšímu režimu musel po jeho dokončení nastoupit do továrny. Ke studiím na fakultě UK v oboru lékařství se proto dostal až po válce. V roce 1950 pak získal svůj lékařský titul.
Miroslav Plzák byl významným průkopníkem partnerských vztahů, přičemž vědecky zkoumal především žárlivost, kterou i později označil za kámen úrazu všech křehkých partnerství. Jeho naučné publikace o vztazích jsou oblíbené mezi čtenáři dodnes. Miroslav Plzák zemřel 13. listopadu 2010 ve věku 85 let.
„Jak kladný, tak záporný výsledek pátracích akcí žárlivce končí pro něho vždy fiaskem.“ – Miroslav Plzák