Astrid Lindgren, původním jménem Anna Emilia Ericssonová, byla slavnou švédskou autorkou skandinávské literatury pro děti a mládež. Jejím vrcholným dílem byla dobrodružná pohádka Pipi Dlouhá punčocha. Ve Stockholmu pracovala jako sekretářka, později se živila i jako stenografka. Když v roce 1945 vydala první Pipi Dlouhou punčochu, rozvířila autorka vody napříč společností. Často se setkávala s kritikou této dobrodružné pohádky s legendární postavou zrzavé a pihaté holky, která bydlí sama ve vile s koněm a opicí, a to především ze strany rodičů. Jenže děti si příběh s bláznivou dívkou okamžitě zamilovaly a kniha se stala nakonec bestsellerem. Dobrodružný příběh byl námětem několika celovečerním filmům a díky němu se stala autorka populární po celém světě. Do její úspěšné tvorby patří také slavná série Děti z Bullerbynu, která byla po několik generací povinnou četbou na základních školách. Srdce malých čtenářů si získala také knihou Ronja, dcera loupežníka. Podle ní byl natočen film, který byl jednou z nejoblíbenějších filmových adaptací podle knih Astrid Lindgrenové. Velký vliv měla autorka také v politice. Traduje se, že měla svůj podíl na ukončení vlády švédských socialistů a hájila práva dětí. Svou povídkou Pomperipossa ve světě peněz, kterou publikovala v 70. letech, upozornila na vysoké daňové sazby. Traduje se, že i díky této satiře mířené na špatný daňový systém přispěla autorka k porážce tehdejší komunistické vlády. Lindgrenová byla autorkou řady dětských knih, ale také románů, filmových scénářů a dramat.
Astrid se narodila 14. listopadu 1907 ve švédském městečku Vimmerby. Své dětství prožila se svými sourozenci na statku Näs. Její otec byl farmář a maminka žena v domácnosti. Rodiče ji vždy vedli k práci a samostatnosti. Dětství měla klidné a hezké. V městečku, ve kterém prožila ranné období svého života, si vzala Astrid inspiraci pro knihu Děti z Bullerbynu.
Ačkoliv dětství měla Astrid klidné, v dospívání se karta obrátila. Autorka chtěla být nezávislá. Už v 16 letech proto začala psát pro místní noviny, přičemž brzy otěhotněla se svým ženatým kolegou. Krátce poté opustila svůj domov a rodinu a začala studovat školu pro sekretářky. Z milostného románku se jí narodil syn Lars. Nakonec se ho ale musela na nějakou dobu vzdát a dala ho do pěstounské péče. K tomuto kroku ji coby mladou maminku dohnala špatná finanční situace.
Knihy Astrid Lindgrenové jsou překládány do více než 70 jazyků. Autorka získala nejprestižnější možné světové ocenění za dětskou literaturu Cenu Hanse Christiana Andersena, ale i řadu dalších cen a díky ní také švédská vláda schválila několik významných zákonů na ochranu dětí a zvířat. Astrid Lindgrenová zemřela 28. ledna 2002. Bylo jí úctyhodných 94 let.
„Píšu, abych zabavila dítě uvnitř mě a doufám, že tím zabavím i jiné děti.“ – Astrid Lindgren