Ondřej Sekora byl především perfektním ilustrátorem knih pro děti. Byl ale zároveň také spisovatelem, žurnalistou a entomologem. Měl vášeň pro ragby, s nímž se poprvé setkal v roce 1923, při svých cestách Francií. Tento sport se snažil v tehdejším Československu popularizovat, a proto přeložil z francouzštiny do českého jazyka pravidla – Rugby, jak se hraje a jeho pravidla. Mimo tohoto překladu založil několik ragbyových klubů a stal se jejich trenérem. Ondřej Sekora byl zakladatelem časopisu Sport, ve kterém o svém milovaném ragby psal. Při pobytu v Paříži se však neinspiroval pouze sportem. Navštívil tam biograf, ve kterém zhlédl film s myšákem Mickeym, jež mu byl inspirací pro následnou tvorbu známé komiksové postavičky Ferdy Mravence. Ta se poprvé objevila v časopise Pestrý týden v roce 1927 a o několik let později vydal i první knihu pro děti s názvem Ferda Mravenec. Příběhů s touto známou postavičkou napsal a ilustroval Ondřej Sekora několik, například Ferda v cizích službách a Ferdův slabikář. Stejně jako spousta dalších předních českých autorů, i Ondřej Sekora byl během války vězněn v koncentračních táborech, v Klein Stein a v Osterode. Během této nelehké doby se Ondřej Sekora věnoval kresbě i psaní dál a tvořil i v táborech. Ilustrace z koncentračních táborů byly v roce 2016 vydány v knize Deníky Ondřeje Sekory 1944-1945, jež vyšla roku 2016.
Ondřej Sekora se narodil v Králově Poli u Brna 25. září 1899. Byl z početné rodiny, protože měl dalších 5 sourozenců. Jeho otec Ondřej Sekora byl povoláním učitel a učil v měšťanské chlapecké škole. Maminkou mu byla Anna Sekorová, která celý svůj život věnovala domácnosti, vzhledem k tomu, že měla šest potomků. Ondřejův otec zemřel, když mu bylo 7 let. Už v dětství sbíral rád hmyz a motýly. Miloval i sport. Když studoval na gymnáziu septimu v roce 1918, byl Ondřej odveden do vojenské služby ve Vídni.
Ondřej studoval nejprve na gymnáziu v Brně, ale odmaturovat mohl až po výkonu vojenské služby. Maturitu úspěšně zvládnul v roce 1919 na gymnáziu ve Vyškově. Už při studiích na gymnáziích se zajímal o výtvarnou tvorbu. Přesto se nejprve rozhodl v roce 1920 pro studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po roce studium přerušil. Až po přestěhování do Prahy v roce 1927 navštěvoval externě hodiny kreslení u profesora Hofbauera na Uměleckoprůmyslové škole.
Ondřej Sekora byl váženým autorem knih pro děti a mládež. Na tvorbu nezanevřel ani během svého těžkého životního období, jež ho zavedlo do koncentračních táborů. V roce 1964 byl jmenován zasloužilým umělcem.