Karel May byl německý spisovatel dobrodružných románů. Autor, který stvořil románové hrdiny slavné po celém světě. Patří mezi ně například Vinnetou, anebo Old Shatterhand. Protože Karel May vyrůstal v chudých poměrech, jeho otec si z něj přál vychovat vzdělaného muže. Po studiu začal Karel působit jako učitel. Svou první pracovní pozici si však dlouho neudržel, protože měl při hodinách klavíru pletky se studentkou. Dokonce byl ve svém mládí dvakrát vězněn za drobné přestupky, pro které se také nechvalně proslavil. Jednalo se většinou o malé krádeže, za které by v dnešní době souzen ani nebyl. Právě vězení přivedlo Karla Maye ke psaní. Během čtyřletého pobytu ve vězení Waldheim začal psát povídky, které byly výplodem jeho fantazírovaní o cestování Orientem a posílal je do různých novin. Karlova tvorba zaujala nakladatele Heinricha Gottholda Münchmeyera, který vydával v tu dobu celou řadu časopisů. Karlovi nabídl místo redaktora hned v několika z nich. Tak se stal Karel významným spolupracovníkem Münchmeyera, pro nějž napsal kromě krátkých novinových povídek i svůj první a velký román Poslední cesty obou Quitzowů. Během let také několik dalších. V roce 1877 však přišly první neshody mezi oběma. A protože si nechtěl May vzít dceru Münchmeyera, tak přešel na volnou nohu. Po dvou letech navázal May spolupráci s katolickým časopisem Deutscher Hausschatz, kterému se zavázal na dalších 20 let. Mezitím dokonce obnovil i pracovní vztahy s Münchmeyerem. První Mayovky byly postupně publikovány až od roku 1892 nakladatelem Friedrichem Ernstem Fehsenfeldem, mezi než patří například slavná série Vinnetou, Old Surehand či oblíbený román Poklad ve Stříbrném jezeře. Knihy Karla Maye získávaly u čtenářů obrovský ohlas a sám autor se později rozhodl, pravděpodobně věříc, že je skutečným Old Shatterhandem, slavnou postavou z jeho románů, přednášet veřejnosti o zážitcích z jeho knih. V roce 1900 poprvé absolvoval cestu do Orientu, o kterém tak rád psal. Autorovu sladkou fantazii však rychle pokazila hořká zkušenost, protože jeho oblíbený Orient vlastně nebyl vůbec takový, o jakém psával ve svých příbězích, a který si představoval ve své bujné fantazii. Když autor dosahoval své největší slávy, vstoupil do jeho života nepřítel žurnalista Rudolf Lebius, který začal vytahovat na povrch jeho špatnou minulost a psal o jeho prohřešcích. Na úkor toho napsal Karel May pro svou obhajobu autobiografickou knihu Mein Leben und Streben.
Karel May se narodil 25. února v německém městečku Hohenstein-Ernstthal na území Saska. Vyrůstal v bídě a byl pátým narozeným ze 14 sourozenců. Otec Karla Maye byl tkalec, ale na obživu tak početné rodiny toto povolání nestačilo. Někteří jeho sourozenci zemřeli na podvýživu a sám Karel trpěl v důsledku hladovění křivicí a dočasnou slepotou. O Karla se starala především babička, a právě ona ho vyprávěním příběhů a pohádek k psaní o orientální tematice údajně motivovala.
Karel May byl talentovaným žákem a učení mu šlo velmi dobře. Jeho otec si z něj proto přál vychovat studovaného muže. Často i pomocí tvrdých trestů ho nutil k učení. May si přál vystudovat medicínu, ale kvůli nedostatku finančních prostředků mu to umožněno nebylo. Studoval tedy ve Waldenburgu učitelský seminář. Ze školy však byl zanedlouho vyloučen pro krádež svíček. Na jeho pozdější žádost mu bylo nakonec umožněno seminář dokončit.
Ačkoliv byl život Karla Maye opředen mnoha legendami, pravdivými i lživými, svými romány se zapsal do srdcí spousty jeho fanoušků a jeho tvorba je vyhledávána čtenáři dodnes. Podle odhadů se dosud prodalo přes 200 milionů jeho výtisků a knihy jsou překládány do více než 40 jazyků. Tvorba kterou napsal se stala zároveň předlohou pro více než desítku filmů, které nadchly miliony diváků po celém světě.
„Kdo nezabrání křivdě je stejně vinen jako ten, kdo ji spáchal.“ – Karel May