Jaroslav Foglar byl významným českým literátem a milovníkem skautingu. Svou vášeň k junáctví promítal i ve svých dobrodružných dílech, která byla určená ke čtení především mládeži. Jaroslav Foglar pracoval dlouhé roky jako úředník. Své literární prvenství si připsal v roce 1923, když vydal v časopisu Skaut-Junák povídku Vítězství. Nejvíce jej však proslavila tvorba komiksu Rychlé šípy, který čtenáře zavede za dobrodružnými příběhy pěti chlapců. Komiks vycházel každý týden v časopise Mladý hlasatel, ve kterém pracoval Foglar jako redaktor. Za protektorátu byl však týdeník zakázán, a tak populární komiks publikoval v jiných periodikách. Nakonec měl přes 300 dílů. Rychlé Šípy byly později vydány i v knižní podobě, kterou najdete pod názvem Stínadelská trilogie. Obsahovala známá díla Záhada hlavolamu (1940), Stínadla se bouří (1947) a Tajemství Velkého Vonta (1986). Tvorba Jaroslava Foglara byla několikrát zakázána z politických důvodů.
Jaroslav Foglar se narodil 6. července 1907 v Praze. Krátce po jeho narození se rodina Foglarových stěhovala. Nejprve do Ústí nad Labem, později ještě do Poděbrad, kde se léčil jeho nemocný otec, Jindřich Foglar. Jaroslavův otec umírá mlád. Bylo mu pouhých 39 let. Na výchovu Jaroslava i jeho bratra Zdeňka tak zůstala maminka sama. Po smrti otce se rodina stěhovala zpátky do Prahy. V roce 1920 se setkal Jaroslav Foglar poprvé se skautingem. Mylně se totiž domníval na popud jeho kamaráda, že se mu podaří s oddílem vycestovat zdarma do daleké Anglie. Krátce poté zjistil, že by si však výlet tehdy musel hradit. Přesto na skautské výpravy a setkání nadále chodil. Když mu bylo 16 let přihlásil se i s jeho bratrem do skautského oddílu Jestřábi, který ho ale nenadchl. Roku 1924 se proto stal členem oddílu nazývaného Ohnivci, odkud si odnáší i svou životní přezdívku Jestřáb.
Ačkoliv byl a stále je Jaroslav Foglar uznávanou ikonou české literatury, studiem ke spisovatelství zrovna nepřišel. Vystudoval Veřejnou obchodní školu. Dlouhých třináct let pracoval Jaroslav jako fakturant u firmy Oskar Stein. Že skauting skutečně miloval, to dokazuje jeho 60 let nepřetržitého vedení jednoho oddílu. Vedoucím skautského oddílu pražské Dvojky se stal v roce 1925, a to krátce po vedení svého prvního táboru.
Jaroslav Foglar se svou tvorbou zapsal do spousty mládežnických srdcí a jeho díla jsou oblíbená dodnes. Zemřel v úctyhodném věku 91 let roku 1999, ve své rodné Praze.
„Přátelství je to nejcennější, co člověk může získat.“ – Jaroslav Foglar