Eduard Petiška byl jedním z nejplodnějších autorů v historii české literatury. Ve své době působil navíc jako překladatel a dramatik. Je autorem téměř stovky děl. V prvopočátku své kariéry působil jako básník. Jeho literární prvotinou byla sbírka básní Oči vzlétajícího času, kterou publikoval v roce 1946. Svou poezii nechával otisknout v různých časopisech. První knihou, kterou Eduard Petiška vydal v roce 1947, bylo leporelo pro děti s názvem Alenka šla spát. O rok později vydal Pohádky pro nejmenší. Právě na tvorbu pro děti se Petiška zaměřoval nejčastěji, a to především v padesátých letech, když byla próza pro dospělé zakázána. Od roku 1960 spolupracoval s ilustrátorem Zdeňkem Milerem a napsal pohádkový příběh oblíbené dětské postavičky Jak krtek ke kalhotkám přišel. Nejvíce se však autor v Česku i v zahraničí proslavil klasickou knihou Staré řecké báje a pověsti, kterou poprvé vydal v roce 1961. Od té doby byla kniha přeložena do několika desítek jazyků, stala se povinnou četbou ve školách a jen v České republice si vysloužila více než 15 vydání. Obrovský vliv na Petiškovu tvorbu měla jeho manželka Alena, která nejen četla jeho díla jako první, ale také mu byla skvělou korektorkou a pro psaní mu dávala dostatek potřebného prostoru. I proto jí věnoval Eduard Petiška na 10 svých knih a v roce 2020 byl díky tomu zapsán do České databanky rekordů.
Eduard Petiška se narodil 14. května 1924 v Praze. Své dětství však prožil v nedalekých Čelákovicích. Pocházel z úřednické rodiny, jeho tatínek pracoval na poště v Praze. Maminka byla talentovaná pěvkyně a provozovala obchod s módou. Hudební nadání získal Eduard po mamince. Zájem o literaturu v něm naopak probouzel otec, který nejen rád četl, ale také chodil do školy a kamarádil se známými českými literáty.
Když dostudoval Eduard gymnázium v Brandýse nad Labem, jeho volba byla jasná. Protože stejně jako jeho maminka miloval hudbu, přihlásil se na konzervatoř. Býval by se stal možná nadaným hudebníkem, avšak druhá světová válka si zamanula jinak a namísto studia byl Eduard pracovně povolán jako soustružník do jedné z čelákovických továren. Když se mohl po roce 1945 vrátit znovu ke studiu, rozhodl se pro germanistiku a srovnávací literaturu na Filozofické fakultě UK.
Eduard Petiška byl jedním z nejvýznamnějších českých autorů všech dob. Jeho knihy vyšly v nákladu přesahujícím 18 milionů kusů a spousta jich vychází dodnes. Dílo Eduarda Petišky bylo vyznamenáno řadou literárních cen a dokonce po něm byla pojmenována jedna z planet sluneční soustavy. Eduard Petiška zemřel 6. června 1987. Bylo mu 63 let.
„Původcem lásky bývá strach ze ztráty. Když někoho máme rádi, přijímáme ho jako součást sebe, ačkoli tajně víme – a raději o tom moc nepřemýšlíme – že se při některém a kdovíjakém chybném kroku může zase od nás oddělit, a pak nás bude míň o tu část, kterou jsme už pokládali za sebe sama.“ – Eduard Petiška