Stanislav Komárek je známý český biolog, profesor filozofie i dějin přírodních věd, spisovatel a cestovatel. Napsal více než dvě desítky knih odborné literatury, několik románů, mezi něž patří například kniha Mandaríni, a také je autorem mnoha souborů esejů, například Mír s mloky. Krátce po dokončení studia se rozhodl Stanislav Komárek emigrovat a v roce 1983 se přestěhoval do Rakouska. Ve Vídni si dál rozšiřoval vědomosti ve svém oboru a pracoval v Muzeu přírodní historie i Zoologickém ústavu na Vídeňské univerzitě. Když v Česku padl komunismus, vrátil se zpátky a přednášel na různých fakultách Univerzity Karlovy. Jako spisovatel debutoval už v roce 1986, kdy ve vídeňském nakladatelství vydal básně Kartografie. V Česku pak pokračoval především v psaní esejů. Svůj první román Oplštilova nadace vydal v českém nakladatelství v roce 2002. Stanislav Komárek je rovněž váženým publicistou, který pravidelně přispívá svými články i rozhovory do spousty novin a časopisů.
Stanislav Komárek se narodil 6. srpna 1958 v Jindřichově Hradci. S rodiči však žil až do svých 8 let v malé vesničce Kardašova Řečice. Když se rodiče rozhodli společně s ním přestěhovat do Jindřichova Hradce, nesl to Stanislav špatně. Život v panelovém domě ho nenadchl. Proto se rozhodl v 19 letech ze svého rodného města odejít.
Potom, co Stanislav Komárek v roce 1977 odmaturoval na gymnáziu v Jindřichově Hradci, rozhodl se studovat na Přírodovědecké fakultě UK obor entomologie. Titul doktora přírodních věd získal v roce 1982.
Stanislav Komárek je významnou osobností české vědy a plodný esejista, za což získal v roce 2006 ocenění Toma Stopparda.
„Každá interpretace má v sobě prvek manipulace a zaplétání a vyplétání z kontextů.“ – Stanislav Komárek (z knihy Příroda a kultura)